Адреса: Індекс - 84306, Україна, Донецька область, місто Краматорськ, вулиця Архангельська - 11
Телефон: (06264) 6-53-30
e-mail: kug.the.best@gmail.com

Профілактика насильства

Насильство – це сміття, яке треба виносити з дому!

Відносини дорослих і дітей, завдяки незмінній односпрямованості, закладають в психіку підлітків стійкі схеми підпорядкування. Це схеми двох типів. Перший тип – підпорядкування, виправдане природним розподілом ролей. Воно виникає в житті усюди там, де при великих розбіжностях в компетентності право на визначення способів дії надається більш компетентною стороні. Наприклад, клієнт не втручається в сам процес кравецького крою, в використання ножиць перукарем, в приготування їжі ресторанними кухарями. Так само і дорослий компетентніше дитини і це породжує природне підпорядкування.

Другий тип підпорядкування дитини дорослому в корені відрізняється від першого. Це абсолютно не обґрунтоване і нічим не оплачене підпорядкування, яке в школі і вдома іноді буває дуже схоже на рабство.

Людська гідність є одним з головних підстав прав людини. Буває, що люди (діти і підлітки особливо) не можуть ідентифікувати порушення прав людини, але відчувають себе приниженими. У будь-якому випадку, коли ми відчуваємо обмеження людської гідності, можна говорити про порушення прав людини. Всі права і свободи людини, так чи інакше, пов’язані з людською гідністю. Тому дуже важливо ідентифікувати психологічне насильство дітей і в школі і в сім’ї, дати цьому поняттю чітке визначення.

Фізичне насильство – будь-яке невипадкове нанесення ушкодження дитині у віці до 18 років батьком, родичем або іншою особою. Ці ушкодження можуть призвести до смерті, викликати серйозні (потребують медичної допомоги) порушення фізичного, психічного здоров’я або відставання в розвитку.

Психічне насильство – вплив на психіку людини шляхом залякування, погроз, з тим щоб зломити волю потерпілого до опору, до відстоювання своїх прав і інтересів.

Психологічне (емоційне) насильство – періодично тривалий чи постійний психічний вплив батьків (опікунів) або інших дорослих на дитину, приводить до формування у нього патологічних властивостей характеру або ж гальмує розвиток особистості.

 Психологічним насильством є:

 • відкидання дитини, відкрите неприйняття і постійна критика дитини;
 • образа чи приниження її людської гідності; погрози на адресу дитини;
 • навмисна фізична або соціальна ізоляція дитини, примушення до самотності;
 • пред’явлення до дитини вимог, які не відповідають віку або можливостям;
 • брехня та невиконання дорослим обіцянок;
 • одноразовий грубий фізичний вплив, що викликав у дитини психічну травму.
 • звинувачення на адресу дитини (лайка, крики);
 • приниження його успіхів, приниження її гідності;
 • тривале позбавлення дитини любові, ніжності, турботи і безпеки з боку батьків;
 • вчинення в присутності дитини насильства по відношенню до чоловіка або іншим дітям; викрадення дитини;
 • заподіяння болю домашнім тваринам з метою залякати дитину.

До чого призводить психологічне насильство, в чому проявляється:

 • затримка у фізичному, мовному розвитку, затримка росту (у дошкільнят і молодших школярів);
 • імпульсивність, вибуховість, шкідливі звички (кусання нігтів, виривання волосся), злість;
 • спроби здійснення самогубства, втрата сенсу життя, цілей в житті (у підлітків);
 • поступливість, піддатливість;
 • нічні кошмари, порушення сну, страхи темряви, людей, боязнь гніву;
 • депресії, печаль, безпорадність, безнадійність, загальмованість;
 • занедбаність, відсутність турботи про дітей – неувага до основних потреб дитини в їжі, одязі, житлі, медичному обслуговуванні, нагляду;
 • не росте, не набирає відповідного ваги або втрачає вагу, дитина постійно голодує, жебракує або краде їжу;
 • немає щеплень, потребує послуг зубного лікаря, погана гігієна шкіри;
 • не ходить в школу, прогулює школу, приходить в школу занадто рано і йде з неї занадто пізно;
 • втомлюється, апатичний, відхилення в поведінці, протиправна поведінка.

Якщо ваша дитина (підліток) говорить вам, що піддається насильству, то:

 1. Повірте йому. Він не буде брехати про пережиті знущання, особливо якщо розповідає дуже емоційно, з подробицями, емоції відповідають пережитому стану.
 2. Не засуджуйте його. Адже вчинив насильство інша людина, а постраждав ваша дитина.
 3. Уважно, спокійно і терпляче вислухайте його, показуючи, що розумієте всю тяжкість його стражданнь.
 4. Не зменшуйте його болю, кажучи, що “не сталося нічого страшного, все пройде …”.
 5. Не відкидайте його, якщо він, звернувшись до вас, зустріне осуд, страх, гнів, те, що може завдати йому більш глибоку рану, ніж саме насильство.

Батьки, ніколи так не робіть …

 1. Ніколи не застосовуйте загроз.

Вони послаблюють внутрішнє «я» дитини. Відбувається це від таких поширених обіцянок: «Ще раз так зробиш, і я тебе випорю – сісти не зможеш!», «Ти у мене дочекаєшся – шкуру спущу» і т.д. Вони наповнюють душу дитини почуттям страху, безпорадності, а іноді і ненависті.

Справа в тому, що діти живуть тільки сьогоденням. Загроза покарання в майбутньому все одно не діє «з запасом», а негативну реакцію викликає відразу ж.

 1. Ніколи не принижуйте дітей.

Не можна говорити дитині: «Як можна бути таким бовдуром (роззявою, хвальком, базікою, брехуном)?», «У тебе голова чи капустина?», «Ти насмітив гірше свині» та інше в тому ж дусі.

Скільки разів ви образили малюка, стільки раз ви нанесли удар по його внутрішньому «я» – того, з чого розвивається особистість.

 1. Ніколи не видавлюйте силою обіцянку з дитини не робити те, що вам не подобається.

А ми так часто спонукаємо дітей: «Пообіцяй, що це не повториться! Ну я чекаю! Чи не чую обіцянки! »І дитина обіцяє. Що йому залишається? А потім знову робить те, що ви йому заборонили. І ми ж його дорікаємо: «Ти ж не дотримав обіцянки!».

Але найістотніше: малюки мають справу тільки зі справжнім, вони не усвідомлюють майбутнього. Якщо змушувати їх давати обіцянки, вони просто звикнуть з їх допомогою уникати неприємностей, нічого реально в своїй поведінці не змінюючи.

 1. Ніколи не вимагайте від дитини негайного і сліпого послуху.

Найкраще дитину заздалегідь попередити про те, що ви збираєтеся від нього вимагати. Наприклад: «Ти знаєш, нам доведеться піти разом за хлібом – хвилин через 10». Нехай у нього буде трохи часу вчинити опір і побурчати, якщо йому хочеться. Свобода вираження почуттів залишає його зі свідомістю, що з ним рахуються. Це набагато краще наказу по типу казарменого: «Швидко збирайся! Підемо в магазин »,« Вставай, я кому сказала! ».

Дитина – не робот, а людина, і до того ж дуже ранима, з крихкою внутрішньою будовою. Якщо він постійно має свободу вибору в розумних межах, зростає в атмосфері поваги до його особистості, він стане згодом людиною з розвиненим почуттям гідності, самоповаги і ті ж якості буде цінувати в інших людях. У такому ж дусі стане ростити своїх власних дітей.

 1. Ніколи не вимагайте від дитини того, до чого він не готовий в силу віку.

Він буде відчувати свою безпорадність і неприязнь до тих, хто вимагає від нього непосильного.

 1. Ніколи не застосовуйте методи, які змушують дитини відчувати себе «поганим».

Це відбувається, коли батьки вселяють: «Хороша дитина так не вчиняє. Ми з мамою стільки для тебе робимо, а ти ось як платиш нам, невдячний »та ін.

Дитину настільки «дістають» ці нотації, що він просто «відключається» або знаходить «блокування». Доводилося вам чути, як діти, наприклад, відповідають на образливі дражнилки? «Ображає мене хоч вік, все одно я людина», – повторюють вони як заклинання. У будь-якому випадку, до поліпшень в поведінці навішування ярлика «поганий» не приводить.

  Ніщо не виправдовує жорстоке поводження батьків до своїх дітей.

Дитина і батьки мають рівні права, в тому числі і право бути вільним від страху і насильства.

Жорстокість батьків породжує жорстокість дітей – порочне коло замикається. Діти виростають і починають мстити за своє зганьблене дитинство, перекручуючи життя іншим людям – естафета ненависті і жорстокості продовжується.

Є стародавня мудрість:

«Перш ніж сказати – порахуй до десяти.

Перш ніж образити – порахуй до ста.

Перш ніж вдарити – порахуй до тисячі ».

В останньому випадку краще порахувати до мільйона – тоді Ви (батько або мати) остаточно охолонете і Вам буде соромно, що хотіли вдарити власну або (чужу) дитини!

Батьки, будь ласка, вчіться володіти собою! Витримка! Витримка! Витримка!

Закон України – Про охорону дитинства – Стаття 10 Право на захист від усіх форм насильства

Кожній дитині гарантується право на свободу, особисту недоторканність та захист гідності. Дисципліна і порядок у сім’ї, навчальних та інших дитячих закладах мають забезпечуватися на принципах, що грунтуються на взаємоповазі, справедливості і виключають приниження честі та гідності дитини.

Держава здійснює захист дитини від:

 • усіх форм фізичного і психічного насильства, образи, недбалого і жорстокого поводження з нею, експлуатації, включаючи сексуальні зловживання, у тому числі з боку батьків або осіб, які їх замінюють;
 • втягнення у злочинну діяльність, залучення до вживання алкоголю, наркотичних засобів і психотропних речовин;
 • залучення до екстремістських релігійних психокультових угруповань та течій, використання її для створення та розповсюдження порнографічних матеріалів, примушування до проституції, жебрацтва, бродяжництва, втягнення до азартних ігор тощо.

Держава через органи опіки і піклування, служби у справах неповнолітніх, центри соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді у порядку, встановленому законодавством, надає дитині та особам, які піклуються про неї, необхідну допомогу у запобіганні та виявленні випадків жорстокого поводження з дитиною, передачі інформації про ці випадки для розгляду до відповідних уповноважених законом органів для проведення розслідування і вжиття заходів щодо припинення насильства. (Частина третя статті 10 із змінами, внесеними згідно із Законами № 3109-III від 07.03.2002, № 2353-IV від 18.01.2005)

Дитина вправі особисто звернутися до органу опіки та піклування, служби у справах неповнолітніх, центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, інших уповноважених органів за захистом своїх прав, свобод і законних інтересів. (Частина четверта статті 10 із змінами, внесеними згідно із Законами № 3109-III від 07.03.2002, № 2353-IV від 18.01.2005)

Розголошення чи публікація будь-якої інформації про дитину, що може заподіяти їй шкоду, без згоди законного представника дитини забороняється.

 

Практичний психолог

Приходько А. С.